Reklama
 • Czwartek, 30 czerwca 2016 (13:10)

  Czy kobieta pracująca i oczekująca dziecka może wyjść w godzinach pracy do lekarza bez konieczności odpracowywania tego czasu? Marta Sobecka z Pruszcza Gd.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Czwartek, 16 czerwca 2016 (08:05)

  Rodzicom po urodzeniu dziecka przysługują dwa rodzaje urlopów: macierzyński (20 tygodni) a potem rodzicielski (32 tygodnie). W sumie trwają one więc 52 tygodnie. Wyjaśniamy, co dzieje się z ty- mi urlopami, jeśli kobieta w tym czasie zajdzie w ciążę. Gdy mama w czasie urlopu rodzicielskiego urodzi kolejne dziecko, od dnia porodu automatycznie przekształca się on w urlop macierzyński. Sytuacja komplikuje się, gdy np. ciąża jest zagrożona i kobieta chce przejść na zwolnienie. Nie można bowiem

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (11:00)

  Jestem zatrudniona na pełnym etacie u jednego pracodawcy. Dorabiam też na umowę o dzieło u innego, wykonując prace chałupnicze. Spodziewam się dziecka i planuję po jego urodzeniu, w czasie urlopu macierzyńskiego, nadal pracować chałupniczo na umowę o dzieło. Czy to prawda, że jeśli mój pracodawca dowie się o tym, mogę stracić zasiłek macierzyński? Żaklina z Opola

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 17 maja 2016 (11:00)

  Rodzaje urlopów dla rodziców Rodzicielski teraz dłuższy Mogą z niego skorzystać oboje rodzice, ale zwykle robią to mamy, bezpośrednio po macierzyńskim. Pozwala to spędzić z dzieckiem rok. Po zmianach wymiar urlopu wynosi 32 tygodnie (34 w przypadku urodzenia bliźniąt). Jest płatny – 60 proc. pensji. Jeśli zdecydujesz się od razu po macierzyńskim wykorzystać cały rodzicielski, za 52 tygodnie wolnego (65 przy bliźniakach) ZUS płaci 80 proc. pensji.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Czwartek, 28 kwietnia 2016 (11:05)

  Pracuję jako celnik. Niedawno urodził mi się synek. Początkowo żona zadeklarowała, że to ona – po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – pójdzie na urlop rodzicielski. Zmieniliśmy jednak zdanie i zdecydowaliśmy, że po urlopie macierzyńskim żona wróci do pracy a na urlop rodzicielski pójdę ja. Mam o wiele niższe zarobki, więc będzie to korzystne dla naszego domowego budżetu. Okazało się jednak, że mam dostawać zasiłek rodzicielski, który wynosi tylko 60 proc. pensji a nie 80 proc. Jakie upos

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 20 kwietnia 2016 (13:05)

  Są miejsca pracy, na których panie nie mogą pracować. I nie jest to dyskryminacja, lecz chodzi o ochronę zdrowia kobiet! Szczególną troską objęte są te, które spodziewają się dziecka lub niedawno urodziły i są karmiącymi mamami. Objaśniamy najnowsze przepisy.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 12 kwietnia 2016 (15:00)

  Urlop macierzyński, cały czas poświęcony dziecku, a potem obawa: jak wrócić do pracy, czy nadal jestem profesjonalistką? Eksperci mówią: macierzyństwo to też zysk w karierze! Bo wiele uczy. Dzięki dzieciom Ola jest lepszą szefową, a Kasia założyła firmę. Jak dostrzec zalety bycia mamą zawodowcem? Jak je wykorzystać?

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 9 marca 2016 (10:00)

  Od nowego roku rodzic opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem otrzyma 1300 zł miesięcznie. Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło o 100 zł. Pieniądze należą się rodzicowi lub opiekunowi, który zrezygnował z pracy, by zająć się swoim chorym dzieckiem, bez względu na dochód rodziny. Pamiętaj! Rodzicowi opiekującemu się dzieckiem państwo płaci składki. Ma on zapewnioną emeryturę, choć nie pracował zawodowo.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 9 marca 2016 (10:00)

  Spodziewam się dziecka i wiem, że pracownicy w tym stanie nie można zwolnić. Ale moja koleżanka mimo to dostała wymówienie. Więc jak to jest w praktyce? Iwona z Białej Podlaskiej

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 8 marca 2016 (15:05)

  Z programu 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko skorzysta 2,7 mln rodzin, co oznacza, że świadczenie wychowawcze zostanie przyznane na ponad 3,7 mln polskich dzieci.

  Czytaj więcej Komentarzy:0