Reklama
  • Piątek, 23 stycznia 2015 (12:00)

    Alimenty można otrzymywać jeszcze przed porodem

Jestem w ciąży, ojciec dziecka wyprowadził się ode mnie. Muszę kupić wyprawkę, a to dla mnie ogromny wydatek. Czy to prawda, że mogę domagać się alimentów jeszcze przed porodem? Zofia T. ze Śląska

Odpowiada nasz ekspert:

Reklama

Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje kobiecie prawo dochodzenia od ojca dziecka pokrycia kosztów utrzymania jej i dziecka przez trzy ostatnie miesiące ciąży i 3 miesiące po porodzie. Z takim żądaniem może jednak wystąpić tylko w sytuacji, gdy nie jest żoną ojca dziecka (ale może być mężatką).

Musi jednak uwiarygodnić, że wskazany mężczyzna jest ojcem dziecka. Przy czym wystarczy tu ustalenie prawdopodobieństwa ojcostwa, np. porównania stanu zaawansowania ciąży i daty współżycia. Swoje żądanie matka może zgłosić jeszcze w ciąży, a kwota, o którą się ubiega, ma pozwolić na pokrycie wydatków związanych z kupnem wyprawki, ubrań ciążowych, lekarstw itp.

Pozew o zwrot kosztów utrzymania w ciąży należy złożyć w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich) właściwym dla zamieszkania matki. Warto dołączyć do niego zebrane rachunki.

Życie na gorąco
Więcej na temat:alimenty | Zofia | kodeks

Zobacz również

  • Matka, która chce nakarmić dziecko piersią w kawiarni, nie powinna mieć z tym kłopotu. To właściciel lokalu ma problem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.