Reklama
  • Wtorek, 7 lutego (08:05)

    Becikowe jednak się należy

Aby mama dostała 1000 zł jednorazowej zapomogi (na zywanej becikowym) z tytułu urodzenia dziecka, musi przedstawiać zaświadczenie, że nie później niż od 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską.

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał, że przepis ten jest zgodny z Konstytucją i nie narusza zasad równości. Jednocześnie jednak stwierdził, że w wyjątkowych przypadkach kobiety, które z przyczyn niezależnych od siebie nie zrobiły wymaganych badań do 10. tygodnia ciąży, mają prawo do uzyskania becikowego.

Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy przebieg ciąży jest na tyle nietypowy, że kobieta nawet o niej nie wie. Czasami trzeba też długo czekać na dostanie się na bezpłatną wizytę u ginekologa. Często w takich sytuacjach samorządy odmawiają wypłaty pieniędzy. Zdarza się, że gdy sprawa trafi do sądu, przyznaje on rację urzędnikom. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ułatwi mamom uzyskanie becikowego.

Reklama

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Matka, która chce nakarmić dziecko piersią w kawiarni, nie powinna mieć z tym kłopotu. To właściciel lokalu ma problem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.