Reklama
  • Środa, 14 grudnia 2016 (13:00)

    Ciąża a terminowa umowa o pracę

Jestem w drugim miesiącu ciąży i pracuję na podstawie umowy na czas określony (za trzy miesiące ulegnie ona rozwiązaniu). Czy w takim przypadku moja umowa zostanie przedłużona? Natalia z Chorzowa.

Tak. Według przepisów umowa na czas określony lub okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje automatycznie przedłużeniu do dnia porodu.

Reklama

Zasada ta nie dotyczy jednak umów na czas określony, zawartych na zastępstwo innego pracownika. Jednak przedłużenie umowy na czas określony do dnia porodu nie oznacza, że zmienia się jej charakter.

Przepisy, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. mówią o tym, że jeśli umowa (lub umowy) na czas określony trwa dłużej niż 33 miesiące, automatycznie jest ona przekształcana w umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku gdy umowa na czas określony jest przedłużana z powodu ciąży i dlatego trwa dłużej niż 33 miesiące, nie zostanie zmieniona w umowę bezterminową.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Synowa jest na urlopie rodzicielskim, ale zamierza wrócić do pracy na pół etatu. Czy to prawda, że może pracować, nie rezygnując z urlopu? – pyta Ewa z Tomaszowa Lubelskiego. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.