Reklama
  • Poniedziałek, 6 października 2014 (10:05)

    Co z alimentami, gdy ojciec zaginie

Mój partenr zaginął. Mamy małe dziecko. Czy mogę wystąpić do sądu o odebranie ojcu praw rodzicielskich? Co z alimentami? Czy dziecku przysługuje renta rodzinna? Edyta z Poznania

Ma Pani prawo wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o zawieszenie ojcu władzy rodzicielskiej. W sądzie należy udowodnić, że ojciec dziecka zaginął (warto mieć zaświadczenie z policji, że zgłosiła Pani zaginięcie).

Co do alimentów, to są dwie możliwości: – może Pani żądać ich od rodziców ojca dziecka albo – zwrócić się do gminy o ich wypłatę z funduszu alimentacyjnego. W tej sytuacji konieczne jest: – zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji oraz – zaświadczenie o dochodach (nie mogą przekroczyć 725 zł na członka rodziny).

Reklama

Natomiast dopóki nie wiadomo, czy ojciec nie żyje, ZUS nie przyzna renty rodzinnej. O zasiłek rodzinny może Pani wystąpić do ośrodka pomocy społecznej.

Art. 110 par. 1 kodeksu rodzinnego oraz art. 3 par. 2 i 9 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 192/2007, poz. 1378)

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:Pani | ojciec | ARTEFE | zaginięcie

Zobacz również

  • Niedawno szefowa kazała mi zostać po godzinach. Mam sześcioletniego syna i nie mogę pracować do późna. Okazało się, że nie mogę odmówić. Czy takie są przepisy? Iza P. z Katowic więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.