Reklama
  • Wtorek, 12 maja 2015 (13:05)

    Dziecko w aucie: nowe przepisy

Przewożenie maluchów w fotelikach będzie teraz zależało od ich wzrostu, a nie – jak dotychczas – od wieku. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło.

Reklama

Rodzinny wyjazd za granicę

Do czasu nowelizacji przepisów istotny był wiek malca podróżującego w samochodzie. Dziecko do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, musiało być przewożone w foteliku (lub na podstawce). Nie było obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach w taksówkach, karetkach pogotowia i radiowozach.

Jeśli auto było wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, to malca w foteliku-nosidełku dla niemowląt mocowanego tyłem do kierunku jazdy nie wolno było przewozić na przednim siedzeniu, chyba że poduszka była wyłączona. Natomiast dzieci do 12 r.ż. można było wozić na przednim siedzeniu, ale jedynie w fotelikach i przodem do kierunku jazdy. Jeżeli dziecko skończyło już 12 lat, ale nie miało 150 cm wzrostu, to mogło być przewożone bez podstawki lub fotelika.

Nowelizacja przepisów

Zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa dzieci w podróży (wchodzą w życie w maju) były konieczne, by polskie prawo było zgodne z regulacjami unijnymi. Teraz wiek dziecka ma mniejsze znaczenie. Obowiązek przewożenia malca w foteliku bezpieczeństwa, zależy głównie od jego wzrostu. Zakazane jest przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa (nie mają ich niektóre stare samochody).

Będzie jednak dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma ono co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Możliwe jest przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat bez fotelika (w pasach bezpieczeństwa) na tylnym siedzeniu pojazdu, ale tylko w sytuacji, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie można zainstalować tam trzeciego. Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa jest natomiast teraz zakazane.

Dobieramy fotelik dla malca Fotelik zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo w przypadku nagłego hamowania czy kolizji. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim fotelik musi być dobrany odpowiednio do wagi i wzrostu malca. Musi oczywiście spełniać wymagania techniczne, a więc posiadać odpowiedni atest. Fotelik musi być też prawidłowo przymocowany w samochodzie – tak, aby nie mógł się poruszyć.

Dziecko musi być przypięte pasami, które mają dokładnie przylegać do jego ciała. Niezależnie od tego, czy pociecha siedzi w foteliku ochronnym czy na specjalnej podstawce, jej głowa nie może wystawać ponad zagłówek. Pas bezpieczeństwa natomiast powinien przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Zawsze musimy przestrzegać prawa państwa, w którym w danym momencie gościmy. Dotyczy to także przepisów ruchu drogowego w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Mimo tendencji do unifikacji, ciągle jeszcze są w nich różnice budzące nieporozumienia i powodujące „mandatowe” konsekwencje.

Dodatkowo całą sprawę komplikuje fakt, że w całej UE trwa obecnie proces dostosowywania prawa do wymogów dyrektywy wykonawczej 2014/37/UE z 27 lutego 2014 r. odnoszącej się m.in. do obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojazdach. Zmiany mają być wprowadzone do 20 września 2015 r. i od tej daty wymogi będą takie same jak w Polsce, a więc najważniejszy będzie wzrost dziecka, a nie jego wiek.

Jak sobie poradzić podczas najbliższych wakacji? Można upewnić się, co do obowiązujących rozwiązań bezpośrednio przed wyjazdem w placówkach dyplomatycznych lub turystycznych odwiedzanych państw. Można również zastosować zasadę stosowania przepisów „na zapas”.

Jeśli więc nie chcemy mieć niepotrzebnych problemów, stosujmy zasadę, że dzieci do 12. roku życia (niezależnie od wzrostu) muszą siedzieć w foteliku lub na podstawce, a maluchy (do 3. roku życia) w foteliku tyłem do kierunku jazdy i pod żadnym pozorem nie na przednim siedzeniu. Pamiętajmy przy tym o dostosowaniu fotelika do wzrostu i wagi dziecka i właściwie dopasowanych pasach (szczegóły są w instrukcji fotelika).

Więcej na temat:dziecko | Dziecko | dzieci | fotelik | przepisy | zmiany | rodzinny | Noe

Zobacz również

  • Niedawno szefowa kazała mi zostać po godzinach. Mam sześcioletniego syna i nie mogę pracować do późna. Okazało się, że nie mogę odmówić. Czy takie są przepisy? Iza P. z Katowic więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.