Reklama
  • Środa, 25 listopada 2015 (15:05)

    Gdy dziecko odeszło, zanim się urodziło

Śmierć dziecka, nawet we wczesnych tygodniach jego życia w łonie matki, to tragedia dla rodziców. Trudno im wtedy myśleć o formalnościach. Dlatego warto, by ktoś z bliskich o nich pamiętał. To pozwoli rodzicom skorzystać z przysługujących im praw.

Po urodzeniu martwego dziecka lub poronieniu – niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży się to stało – rodzice powinni otrzymać wypełniony przez szpital dokument:„Kartę martwego urodzenia”. Jeśli do utraty dziecka doszło w domu, kartę wystawia szpital, do którego zgłosiła się matka. Dokument ten jest wystawiany wtedy, gdy znana jest płeć dziecka.

Nie ma przepisów, które mówiłyby wprost o tym, co zrobić, jeśli ze względu na wczesną fazę rozwoju nie można określić płci dziecka. Według stanowiska ministra zdrowia rodzice mogą wystąpić o określenie płci za pomocą badań genetycznych tkanek płodu. Zwykle muszą za te badania zapłacić sami.

Reklama

„Karta martwego urodzenia” powinna zostać najpóźniej następnego dnia od wystawienia przekazana do urzędu stanu cywilnego. Na jej podstawie od ręki wystawiany jest akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Nadawane jest mu imię. Kobieta, która poroniła, ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz/lub zasiłku macierzyńskiego (zależnie od tego, czy jest pracownikiem czy też ma inny tytuł do ubezpieczenia społecznego).

Pracodawca udziela urlopu na podstawie aktu urodzenia wystawionego przez urząd stanu cywilnego. Akt ten będzie też potrzebny, by uzyskać z ZUS zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł).

Jakie prawa przysługują jego rodzicom?

Rodzice mają prawo do pochowania dziecka. Niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do jego śmierci, szpital ma obowiązek wydać ciało i wystawić „Kartę zgonu”. Dokument ten rodzice przedstawiają zarządcy cmentarza, by móc zorganizować pogrzeb.

Jeśli jest to cmentarz parafialny, ksiądz nie może odmówić wyprawienia pogrzebu tylko dlatego, że dziecko nie było ochrzczone (taką odmowę rodzice mogą zaskarżyć do biskupa). Jeśli dziecko nie zostało ochrzczone, ale rodzice mieli taką intencję, mają prawo do tego, by dziecko miało katolicki pogrzeb – zezwala na to Konferencja Episkopatu Polski. Mogą także poprosić o odprawienie Mszy Świętej.

Dobry Tydzień
Więcej na temat:rodzice | dziecko | Dziecko | Nie | konferencja

Zobacz również

  • Jestem w drugim miesiącu ciąży i pracuję na podstawie umowy na czas określony (za trzy miesiące ulegnie ona rozwiązaniu). Czy w takim przypadku moja umowa zostanie przedłużona? Natalia z Chorzowa. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.