Reklama
  • Poniedziałek, 17 listopada 2014 (13:05)

    Jak formalnie ustalić, kto jest ojcem dziecka?

Wkrótce urodzę dziecko. Mój były partner nie przyznaje się do ojcostwa. Co mam zrobić w tej sytuacji? J.M. z Hajnówki

Gdy ojciec nie chce uznać dziecka, pozostaje zwrócić się do sądu rejonowego (właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka albo ojca - do wyboru), wydział rodzinny i nieletnich, o ustalenie ojcostwa. Pismo jest wolne od opłat, a jego wzór można znaleźć np. na stronach internetowych sądów.

Pozew powinien wskazywać osobę, która, zdaniem matki, jest ojcem dziecka. Kodeks rodzinny i opiekuńczy za ojca dziecka pozamałżeńskiego uznaje mężczyznę, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

Reklama

Domniemanie ojcostwa trzeba wesprzeć dowodami. Mogą to być np. zeznania świadków, korespondencja, zdjęcia, rachunki, a także badania krwi lub genetyczne (może na nie skierować sąd). W pozwie o ustalenie ojcostwa warto zawrzeć żądanie przyznania alimentów oraz wyrażenia zgody, by dziecko nosiło nazwisko ojca.

Życie na gorąco
Więcej na temat:dziecko | kto

Zobacz również

  • Synowa jest na urlopie rodzicielskim, ale zamierza wrócić do pracy na pół etatu. Czy to prawda, że może pracować, nie rezygnując z urlopu? – pyta Ewa z Tomaszowa Lubelskiego. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.