Reklama
  • Czwartek, 24 września 2015 (09:05)

    Jak znaleźć dobrą nianię?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to duży stres dla każdej mamy. Musi przecież zostawić w domu maluszka, z którym dotąd się nie rozstawała. Poradzimy ci, jak znaleźć dla dziecka najlepszą opiekunkę.

Niania spędza z malcem większość dnia, a z czasem staje się dla niego bardzo ważną osobą. Nic więc dziwnego, że jej poszukiwania wzbudzają tyle emocji.

Reklama

Na pewno nieraz zdarzyło ci się słyszeć historie o opiekunkach, które zamiast po parku spacerują z wózkiem po super- markecie, przez cały dzień oglądają seriale czy załatwiają w godzinach pracy prywatne sprawy.

Nie mówiąc już o takich, które krzyczą na smyka albo stosują wobec niego różne kary. Nie brakuje jednak niań, które są doświadczone, rozsądne, cierpliwe i podbijają nie tylko serce dziecka, ale i rodziców. Znalezienie takiej osoby nie jest wprawdzie proste, ale jak najbardziej realne. Podpowiemy ci, jak się do tego zabrać.

Zastanów się kogo szukasz

Chcesz znaleźć osobę, która będzie przychodzić na dziesięć godzin dziennie czy jedynie na cztery? Dwudziestolatkę, która bez wahania wejdzie za twoim brzdącem do piaskownicy, czy ciepłą starszą panią, która szybko zacznie traktować twoje dziecko jak własnego wnuczka?

Do kilkumiesięcznego maleństwa lepiej poszukać osoby, która zajmowała się już niemowlętami i wie, jak uspokoić płaczące dziecko, zmienić mu pieluchę albo przygotować mleko.

Może to być np. doświadczona mama lub babcia. Z kolei do opieki nad dwulatkiem, którego nie można spuścić z oka, potrzebna jest osoba w pełni sił. Taka opiekunka podbiegnie za brzdącem czy przytrzyma go na drabince.

Pomyśl też, czy twoja niania ma pracować codziennie w tych samych godzinach, czy może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała jej pomocy np. wieczorem lub w soboty. Wtedy powinnaś to od razu powiedzieć, bo osoba, która sama ma małe dziec ko, może nie być dyspozycyjna.

Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy przyszła niania ma się skupić wyłącznie na opiece nad dzieckiem, czy też ma np. gotować dla niego albo wykonywać drobne prace domowe (to możliwe głównie przy małym dziecku, które sporo śpi w ciągu dnia, inaczej porządki będą się odbywać jego kosztem).

Pomyśl też o tym, jaki temperament ma twój maluch – można to stwierdzić na podstawie obserwacji już u niemowlęcia. Innego opiekuna potrzebuje mały wrażliwiec, a innego szkrab, który jest otwarty i towarzyski.

Popytaj wśród znajomych

A nuż dziecko bliskiej koleżanki czy kuzynki idzie właśnie do przedszkola, a jego niania – sprawdzona i zaufana – szuka nowego podopiecznego? Opiekunka polecona przez rodzinę czy przyjaciół to skarb. Masz pewność, że się sprawdziła, bo inaczej znajomi by ci jej nie rekomendowali.

A jeśli dobrze opiekowała się jednym maluchem, to i drugim zapewne zajmie się nie gorzej. Znajomych warto wypytać także o agencje opiekunek, które pomogły im znaleźć dobrą nianię. Godna zaufania firma sprawdza kandydatki na nianie (ich uczciwość, kompetencje) i proponuje osoby, na których można polegać.

Jeśli znajdziesz kogoś przez ogłoszenie w gazecie albo wywieszone w twojej okolicy, sama będziesz musiała zweryfi kować kwalifikacje tej osoby.

Umów się na spotkanie

Podczas niego uważnie obserwuj kandydatkę na nianię: jej wygląd, sposób bycia, zachowanie. W ten sposób także zdobędziesz wiele informacji. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy próbuje nawiązać kontakt z dzieckiem.

Jeśli w ogóle nie zainteresuje się nim podczas pierwszego spotkania, raczej nie możesz liczyć na to, że później stanie się troskliwą i oddaną dziecku opiekunką. Jeśli przyszła pracownica zechce zapoznać się z maluchem, zainteresuj się, czy umyła wcześniej ręce.

Także wygląd kandydatki do pracy może ci dać wiele wskazówek. Jeśli będzie schludnie ubrana, jest większe prawdopodobieństwo, że zadba także o higienę twoje go malca.

Gdy zauważysz u niej długie czerwone paznokcie, nie licz na to, że będzie robić z maluchem babki z piasku. Obserwuj, czy nie sprawia wra żenia osoby nerwowej, mrukliwej czy też roztrzepanej.

Zadaj kilka ważnych pytań

Nie idź na żywioł – przygotuj je sobie wcześniej. Zastanów się, na jakich informacjach ci zależy. Najlepiej wszystkim kandydatkom zadawaj jednakowe pytania (plus dodatkowe, które wynikną z rozmowy). To ułatwi ci porównanie chętnych.

Przede wszystkim zapytaj o re ferencje. Jeśli niania będzie ta kie miała, skontaktuj się z przynajmniej jednym z poprzednich pracodawców i sprawdź informacje.

Jeśli kandydatka nie ma referencji, wypytaj o kwalifikacje (studentka pedagogiki na pewno będzie wiedziała co nieco o opiece nad maluchem, podobnie jak kobieta mająca własne dzieci czy emerytowana położna).

Sprawdź także wiadomości praktyczne – np. czy wie, jak zrobić kaszkę. Upewnij się, że twoja rozmówczyni wiedziałaby, co zrobić, gdyby dziecko zachłysnęło się mlekiem czy dostało wysokiej gorączki.

Podczas spotkania z opiekunką zapytaj także o jej stan zdrowia – niania, która ma kłopoty z nogami, raczej nie poradzi sobie z rozbrykanym dwu-, trzylatkiem.

Z kolei osoba z chorym kręgosłupem prawdopodobnie nie będzie w stanie podnosić niemowlęcia. Porusz także temat palenia – opiekunka nie powinna robić tego przy dziecku, nie może też wyjść na papierosa.

Na wszelki wypadek warto wypytać nianię również o światopogląd. Na pytanie, kiedy dziecku należy się klaps, po winnaś usłyszeć odpowiedź: „Nigdy”. Musisz też oczywiście ustalić, w jakich godzinach kandydatka jest gotowa pracować i za jakie wynagrodzenie.

Przeprowadź selekcję

Jeśli nie trafi ci się niania polecona przez bliskich znajomych, prawdopodobnie spotkasz się z większą liczbą kandydatek w dość krótkim czasie. Aby ich nie pomylić, warto robić ze spotkań krótkie notatki.

Praktycznym rozwiązaniem jest narysowanie sobie w notatniku specjalnej tabeli. Na przykład pionowo wpisz pytania i/lub cechy twojej wymarzonej niani (np. niepaląca, dyspozycyjna, doświadczenie w opiece nad niemowlętami), poziomo – nazwiska kandydatek.

Prowadząc rozmowę, będziesz mogła na bieżąco wpisywać plusy za satysfakcjonującą cię odpowiedź czy potwierdzoną zaletę.

Dzięki temu będziesz miała później znacznie ułatwione zadanie przy wyborze. Wystarczy, że przeliczysz plusy i wynik rekrutacji od razu będzie jasny.

Opracuj system kontroli

Zaufanie zaufaniem, ale chodzi o dziecko – często takie, które nie może się jeszcze poskarżyć. Dlatego warto się upewnić, że niania się sprawdza. Umów się, by kilka razy zaopiekowała się dzieckiem przy tobie. Zajmuj się wtedy swoimi sprawami, ale miej oczy otwarte.

Gdy po raz pierwszy wyjdziesz z domu i zostawisz ich na trochę, wróć wcześniej, niż obiecałaś. Gdy już zaczniesz chodzić do pracy, a niania wdroży się w swoje obowiązki, zapytaj o nią sąsiadkę czy zaprzyjaźnione mamy z placu zabaw. Dzięki temu przekonasz się, czy twój wybór był słuszny.

Cechy dobrej opiekunki

1. Uczciwość. Niania będzie miała dostęp do twojego domu i duży wpływ na dziecko. Dlatego kandydatkę warto poprosić o referencje od poprzednich pracodawców.

2. Spostrzegawczość. Dzięki niej opiekunka szybko zauważy, jakie zabawy sprawiają podopiecznemu przyjemność i jak może uspokoić lub nagrodzić malucha.

3 ElastycznośĆ Dzieci zmieniają się przez cały czas, a osoby, które z nimi przebywają, muszą sobie z tym radzić. Przywiązanie do schematów nie wróży więc dobrze.

4. Zaangażowanie. Niania powinna lubić maluchy, chcieć się z nimi bawić i potrafić organizować im czas. Jeśli opiekunka traktuje swoje zajęcie wyłącznie zarobkowo, lepiej z niej zrezygnować.

5. Cierpliwość. Trzeba znosić humory maluszka i panować nad emocjami nawet wtedy, gdy brzdąc jest bardzo niegrzeczny albo chce robić coś po raz setny.

Ciekawostka

22% niań deklaruje, że oprócz opieki nad malcem może też zająć się domem.

Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Magdalena Leśkiewicz

Więcej na temat:Nie | opiekunka | Niania | Niania | nianie | dzieci | dziecko

Zobacz również

  • Matka, która chce nakarmić dziecko piersią w kawiarni, nie powinna mieć z tym kłopotu. To właściciel lokalu ma problem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.