Reklama
  • Środa, 1 marca (09:05)

    Jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka

Przygotowujemy się na narodziny naszego dziecka. Wiem, że musimy je zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale jakie inne jeszcze formalności powinniśmy załatwić? I gdzie to zrobić? Jakie terminy obowiązują? Ewelina z Wałbrzycha

« W dniu urodzenia się dziecka szpital sporządza kartę urodzenia i w ciągu trzech dni przekazuje ją do urzędu. Państwo mają 21 dni od porodu (liczą się i  dni robocze, i wolne) na zarejestrowanie malucha i wybór imienia, a maksymalnie dwóch. Należy to zrobić w USC w miejscu urodzenia. Wystarczy do tego dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Urzędnik załatwia sprawę od ręki i wydaje jeden akt urodzenia (bezpłatnie).

« Przekroczenie terminu powoduje, że kierownik USC z urzędu sporządza akt urodzenia i nadaje dziecku imię. Rodzice mogą je zmienić w urzędzie w ciągu 6 miesięcy (opłata skarbowa wynosi wtedy 11 zł).

Reklama

« Na szczęście sami nie muszą Państwo załatwiać PESEL-u i meldunku. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wystąpi o nadanie numeru PESEL dla dziecka i kiedy zapadnie decyzja, prześle Państwu informację. Również on zamelduje malucha w miejscu zameldowania rodziców. Do Państwa natomiast należy zgłoszenie potomka np. w spółdzielni mieszkaniowej.

« Ponadto jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w miejscu pracy do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (na druku ZUS ZCZA). Jeśli prowadzicie własną działalność gospodarczą, będziecie musieli sami wybrać się do ZUS.

« O jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka (w wysokości 1000 zł) możecie Państwo wystąpić w ciągu 12 miesięcy od porodu. Dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy albo ośrodku pomocy społecznej. Warto również wiedzieć, że wiele gmin wypłaca własne becikowe, niezależnie od tego z budżetu państwa. Samodzielnie ustalają kwotę, zasady przyznawania oraz rozliczania się z niej.

« Na koniec rzecz najistotniejsza: powinna Pani wybrać dla dziecka poradnię opieki zdrowotnej oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W wybranej placówce trzeba wypełnić „formularz deklaracji wyboru”.

Przydatne informacje

« Sprawdź dokumenty. Jeśli masz polisę ubezpieczeniową, sprawdź czy nie obejmuje ona jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Ma to w ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych.

« Gdy potrzebny odpis... Odpisy aktu urodzenia można dostać w dowolnym USC w całym kraju.

Na żywo

Zobacz również

  • Jeżeli karmisz dziecko piersią, to na pełnym etacie masz prawo do dwóch przerw po 30 min. Gdy pracujesz 4-6 godz. dziennie – przerwa jest jedna, jeśli zaś krócej – nie przysługuje. Możesz je... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.