Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (13:00)

    Jakie są zasady urlopu ojcowskiego

Niedawno urodził mi się synek i zamierzam skorzystać z urlopu ojcowskiego. Na jakich zasadach jest on udzielany? Michał z Pułtuska.

Reklama

Z urlopu ojcowskiego, nazywanego też tacierzyńskim, mogą skorzystać wszyscy ojcowie, którzy są pracownikami i mają podpisaną umowę o pracę. Przysługuje on do ukończenia przez dziecko 2 lat – przepis ten obowiązuje od 2 stycznia 2016 r., (wcześniej można było skorzystać z urlopu jeśli dziecko nie ukończyło 12 miesięcy).

– W przypadku ojców adopcyjnych urlop ojcowski przysługuje do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu (ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia) – wyjaśnia Marek Skałkowski, ekspert INFOR.PL, specjalista w zakresie prawa pracy. Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie.

Kolejną korzystną nowością w przepisach jest to, że można go podzielić na dwie jednotygodniowe części. Urlop ten jest w 100 proc. płatny (wyliczany jest na podstawie średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy). Przysługuje on jedynie ojcu – jeśli tata z niego nie skorzysta, urlop przepadnie. Wniosek urlopowy trzeba złożyć u pracodawcy co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:zasady | urlop

Zobacz również

  • Synowa jest na urlopie rodzicielskim, ale zamierza wrócić do pracy na pół etatu. Czy to prawda, że może pracować, nie rezygnując z urlopu? – pyta Ewa z Tomaszowa Lubelskiego. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.