Reklama
  • Piątek, 14 listopada 2014 (14:05)

    Kiedy można ograniczyć władzę rodzicielską?

Z pierwszego małżeństwa mam dwoje dzieci. Mój były mąż wyjeżdża do pracy za granicę. Nie wiadomo kiedy wróci do kraju, nie chce mi zdradzić żadnych szczegółów, tak więc nie znam nawet jego adresu. Koleżanka mówiła mi, że w takiej sytuacji powinnam wystąpić o ograniczenie władzy rodzicielskiej męża, tak abym mogła samodzielnie decydować o sprawach dzieci w czasie jego nieobecności. Czy to jest możliwe skoro w wyroku rozwodowym przyznano nam obojgu pełnię praw? Joanna z Poznania

Tak, to możliwe. Zgodnie z przepisami sąd opiekuńczy w razie zmiany okoliczności może zmienić postanowienie, dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej, zawarte w orzeczeniu rozwodu.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej polega na zmniejszeniu określonych przez sąd opiekuńczy obowiązków i uprawnień przysługujących rodzicom w stosunku do dzieci. Nie oznacza jednak, że mąż nie będzie mógł mieć kontaktu z dziećmi. Nadal też zobowiązany będzie do płacenia ustalonych alimentów.

Reklama

W sytuacji, w której nie możecie się Państwo porozumieć w istotnych sprawach dzieci, przez co ich bieżące funkcjonowanie jest utrudnione (a do tego może dojść, skoro nie wiadomo dokąd i na jak długo wyjeżdża były mąż), istnieją przesłanki do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Proszę we wniosku napisać, że chciałaby Pani móc decydować, np. o sposobie leczenia dzieci, wyborze szkoły, a także móc wyrabiać im dokumenty. Jeżeli sąd przychyli się do Pani wniosku, to po rozpatrzeniu sprawy, dokładnie określi rodzaj uprawnień i obowiązków przyznanych mężowi. Proszę pamiętać, że sąd może też cofnąć ograniczenie praw.

Na żywo
Więcej na temat:ograniczenie | Pani | Joanna | "Joanna" | ograniczenia

Zobacz również

  • Aby mama dostała 1000 zł jednorazowej zapomogi (na zywanej becikowym) z tytułu urodzenia dziecka, musi przedstawiać zaświadczenie, że nie później niż od 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.