Reklama
  • Czwartek, 17 grudnia 2015 (10:05)

    Nowe zasady urlopów dla rodziców

Od 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe, korzystniejsze zasady m.in. dotyczące urlopów dla młodych rodziców. Dzięki nim matkom i ojcom łatwiej będzie pogodzić obowiązki zawodowe i opiekuńcze. Z części tych rozwiązań będą mogli skorzystać także rodzice, którym niedawno urodziło się dziecko. Wyjaśniamy, na jakie najważniejsze przywileje mogą liczyć obecni oraz przyszli rodzice. Od 2 stycznia 2016 roku o 32 tygodnie wydłuży się maksymalny okres ochrony pracownika, który łączy urlop rodzicielski z pracą na część etatu.

Reklama

Teraz kodeks pracy daje możliwość przebywania z dzieckiem przez okres do 52 tygodni (w przypadku gdy urodziło się jedno dziecko). Składa się on z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Po zmianach w przepisach dodatkowy urlop macierzyński zostanie połączony z urlopem rodzicielskim. Taki 32-tygodniowy urlop rodzicielski rodzice będą mogli podzielić na cztery części. 16 tygodni można będzie wykorzystać później – niekoniecznie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. To bardzo ważne, bo wiąże się to z ochroną przed zwolnieniem z pracy.

Zmieni się termin, w którym należy poinformować pracodawcę o naszej chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Trzeba będzie to zrobić co najmniej 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu (teraz obowiązuje termin 14-dniowy).

Częściowo te rozwiązania dotyczą rodziców, którzy w momencie wejścia w życie nowych przepisów będą korzystać z:

dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części, części urlopu wychowawczego.

W takich przypadkach muszą oni bardzo uważać na nowe terminy powiadamiania pracodawcy.

Oto przykłady z rządowego portalu www.rodzicielski.gov.pl. Pracownik korzystający z części urlopu rodzicielskiego będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części takiego urlopu w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części tego urlopu.

Przy występowaniu o następne części urlopu rodzicielskiego będą obowiązywały go już nowe zasady, czyli 21-dniowy termin na złożenie wniosku. Matka lub ojciec będą mogli podzielić taki urlop na cztery części (a nie tak jak jest teraz – na trzy).

Jeśli matka lub ojciec skorzystali z jednej części urlopu wychowawczego i 2 stycznia 2016 r. pozostają na takim urlopie, będą wobec nich miały zastosowanie nowe zasady. Rodzic zyska prawo do skorzystania z tego urlopu maksymalnie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (a nie – jak jest teraz – do ukończenia przez dziecko 5 lat).

Opieka nad dziećmi

Nowe przepisy ułatwią dzielenie się opieką nad dzieckiem przez oboje rodziców.

Nowe przepisy dają możliwość wykorzystania 16 tygodni urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. To bardzo ważna zmiana, bo gdy pracownik przebywa na urlopie rodzicielskim pracodawca ma prawo go zwolnić jedynie w przypadku upadłości lub likwidacji firmy (możliwe jest też zwolnienie dyscyplinarne). Rodzic może więc zdecydować się na skorzystanie z takiego urlopu, gdy dowie się np. o tym, że firma planuje zwolnienia.

Dzięki nowym przepisom rodzice będą mogli dzielić się urlopem rodzicielskim bez względu na podstawę zatrudniania (np. gdy ojciec ma umowę o pracę a matka prowadzi jednoosobową firmę).

Konsultacja: prawnik Adrianna Łuczak

Świat & Ludzie
Więcej na temat:Noe | zasady | opieka | konsultacja

Zobacz również

  • Aby mama dostała 1000 zł jednorazowej zapomogi (na zywanej becikowym) z tytułu urodzenia dziecka, musi przedstawiać zaświadczenie, że nie później niż od 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.