Reklama
  • Środa, 20 kwietnia 2016 (13:05)

    Prace wzbronione kobietom

Są miejsca pracy, na których panie nie mogą pracować. I nie jest to dyskryminacja, lecz chodzi o ochronę zdrowia kobiet! Szczególną troską objęte są te, które spodziewają się dziecka lub niedawno urodziły i są karmiącymi mamami. Objaśniamy najnowsze przepisy.

Reklama

Polskie przepisy dostosowano do prawa unijnego – rozszerzono wykaz prac, przy których nie wolno zatrudniać pań w ciąży i karmiących. Chodzi zwłaszcza o takie miejsca pracy, gdzie kobiety są narażone na kontakt z czynnikami biologicznymi lub substancjami chemicznymi.

Nowe zakazy

Jakie stanowiska mogą być uznane przez nowe przepisy za zagrażające zdrowiu ciężarnej?

A. Jaroszek: Według najnowszych i dotychczasowych regulacji, szkodliwa dla kobiety w ciąży lub karmiącej może być praca pielęgniarki (lub farmaceutki) w następujących sytuacjach: – jeśli podczas pracy ma ona kontakt z lekami cytostatycznymi używanymi w chemioterapii; – jeśli jej praca stwarza ryzyko zakażenia, np. wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem ospy wietrznej i półpaśca, wirusem różyczki, wirusem HIV.

Ciężarne i karmiące nie mogą więc pracować na oddziałach, gdzie jest duże ryzyko zakażenia, a także na blokach operacyjnych. Czynniki biologiczne mogą też zagrażać ciężarnej pracownicy w takich miejscach pracy, jak: – mleczarnie (na niektórych stanowiskach, np. przy produkcji serów) oraz – przy hodowli i uboju zwierząt hodowlanych (przy takich pracach, gdzie istnieje zagrożenie zakażenia pałeczkami listeriozy, cytomegalią, toksoplazmozą).

Szkodliwe chemikalia

W jakich firmach pracownica może mieć kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi?

A. Jaroszek: Mogą to być zakłady produkujące różne chemikalia. Kobieta w ciąży nie może wtedy pracować bezpośrednio przy produkcji, np. przy taśmie. Na szkodliwe działanie chemii, a dodatkowo na promieniowanie jest narażona ciężarna pracująca w pracowni radiologicznej, np. jako technik RTG. Bezwzględnie musi być przeniesiona w inne miejsce (np. do prac biurowych).

W chłodni i piekarni

Są miejsca pracy, gdzie panują uciążliwe warunki, bo jest bardzo gorąco albo zimno. Czy takie warunki pracy są bezpieczne?

A. Jaroszek: Dla kobiety w ciąży i karmiącej – nie! Nie mogą one wykonywać pracy w tzw. mikroklimacie zimnym, np. w chłodni w zakładach przetwórstwa. To samo dotyczy pracy w piekarniach, gdzie dla odmiany panuje mikroklimat gorący. W obu sytuacjach pracodawca ma obowiązek przenieść taką pracownicę w inne miejsce.

Przed komputerem

Czy pod ochroną są też panie, które cały dzień pracują przed monitorem?

A. Jaroszek: Tak. Gdy pracownica zajdzie w ciążę, to nie może pracować przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie. A to dlatego, że przy dłuższej pracy może być narażona na szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego.

Powiadomienie o ciąży

Kiedy należy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

A. Jaroszek: Najlepiej jak najwcześniej, zwłaszcza gdy kobieta wykonuje pracę, gdzie może wystąpić zagrożenie dla zdrowia. Gdy tylko powie pracodawcy o ciąży – jest chroniona przez kodeks pracy! Wtedy, nawet gdyby odmówiła wykonywania pracy na szkodliwym stanowisku, to pracodawca nie ma prawa wyciągnąć konsekwencji. Oczywiście ciążę należy potwierdzić, okazując zaświadczenie lekarskie.

Bez obniżki pensji!

A jeśli na nowym stanowisku, gdzie przeniesiono ciężarną, obowiązuje niższe wynagrodzenie?

A. Jaroszek: To nie ma znaczenia, bo na przeniesieniu pracownica nie może stracić finansowo. Wtedy pracodawca musi jej wypłacać dodatek wyrównawczy. Ale uwaga! Gdyby pracodawca nie miał bezpiecznego miejsca, gdzie może przenieść ciężarną, musi ją zwolnić ze świadczenia pracy i płacić jej pensję do dnia porodu.

W imieniu czytelników rozmawiała: Marta Jaworska

Eksperci odpowiadają

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca ma jeszcze bardziej zadbać o to, by ciężarnej pracownicy i młodej mamie (karmiącej piersią) nic nie zagrażało w pracy. Przełożony, który nie przesunie takiej kobiety na bezpieczne stanowisko pracy, może zapłacić grzywnę do 30 tys. zł.

Katarzyna (33) z Lublina: Jaką umowę dostanę przy przeniesieniu z powodu ciąży?

Komentarz eksperta: jeśli na Pani stano wisku występuje zagrożenie zdrowia dla kobiety w ciąży, to pracodawca musi przenieść Panią bez nowej umowy ani wypowiedzenia zmieniającego.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:prace | pracy | Nie | Pani | praca | Panie | kobieta | Kobiety | Kobiety | Noe | ekspert | Marta | rtg | komentarz | miejsca pracy

Zobacz również

  • Synowa jest na urlopie rodzicielskim, ale zamierza wrócić do pracy na pół etatu. Czy to prawda, że może pracować, nie rezygnując z urlopu? – pyta Ewa z Tomaszowa Lubelskiego. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.