Reklama
  • Poniedziałek, 8 lutego 2016 (11:00)

    Sama wychowujesz? Skorzystaj przy rozliczeniu!

Dzięki preferencjom podatkowym samotny rodzic może sporo zaoszczędzić.

Pani Krysia jest samotną mamą. – Czy mogę skorzystać ze specjalnego opodatkowania? – spytała. – Tak. Osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci może rozliczyć się razem z dzieckiem na zasadach preferencyjnych.

Może to być rodzic lub opiekun prawny dziecka nie pozostający w związku małżeńskim lub będący w separacji, albo w związku małżeńskim, jeśli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Reklama

Takie opodatkowanie jest szczególnie korzystne, jeśli pani dochody przekraczają określony w ustawie próg podatkowy (od dochodów do 85 528 zł stawka podatku wynosi 18 proc., powyżej tej kwoty – 32 proc.).

Z tego sposobu może pani skorzystać, jeśli dziecko jest niepełnoletnie albo nie ukończyło 25 lat i uczy się, a w rozliczanym roku nie uzyskało dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej) albo otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek).

– Jak to działa? – Zapłaci pani podatek w podwójnej wysokości, ale policzy go pani od połowy rocznych dochodów. Odliczy pani również podwójnie kwotę wolną od podatku. Dodatkowo może pani odliczyć tzw. ulgę prorodzinną (1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie – 2000,04 zł, na każde kolejne 2700 zł.). W przypadku jednego dziecka można skorzystać z odliczenia, jeśli pani roczne dochody nie przekroczyły 112 000 zł.

– Czy muszę złożyć jakiś szczególny wniosek? – Nie. Wystarczy, że zaznaczy to pani w zeznaniu podatkowym. Preferencyjny sposób opodatkowania jest możliwy tylko wtedy, gdy zeznanie złoży pani do 30.04.2016 r. Nie skorzysta pani z niego, jeśli rozlicza się pani na podstawie ryczałtu, karty podatkowej czy liniowo.

art. 3, 6, 8–10 ust. z 26.07.1991 r. o podatku dochod. od osób fizycznych

Jak złożyć PIT

Można to zrobić w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej. Rozli czyć może cię też praco dawca lub sam fiskus. Możesz skorzystać z formularzy lub aplikacji e-Deklaracje albo z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR (e-podatki.gov.pl). Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest urzędowe poświadczenie odbioru.

Porad udziela: Izabela Rogowska, mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Pani | Nie | deklaracje | PREMFOOD | Sam | samotny rodzic

Zobacz również

  • Jeżeli karmisz dziecko piersią, to na pełnym etacie masz prawo do dwóch przerw po 30 min. Gdy pracujesz 4-6 godz. dziennie – przerwa jest jedna, jeśli zaś krócej – nie przysługuje. Możesz je... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.