Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

    Świadczenia dla samotnej matki

Córka jest w zaawansowanej ciąży i okazuje się, że nie bardzo może liczyć na ojca dziecka. O jakie świadczenia będzie mogła się ubiegać jako samotna matka? – pyta Anna S. z woj. podkarpackiego.

Świadczeniem przewidzianym dla rodziców opiekujących się potomkiem w pojedynkę jest dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka. Jest on jednak związany z wypłatą zasiłku rodzinnego, co oznacza, że najpierw córka musi mieć przyznane prawo do niego.

Samotny rodzic może liczyć na zasiłek rodzinny, jeśli na rzecz dziecka zostały zasądzone alimenty. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nie udało się ich uzyskać, bo np. ojciec nie żyje lub jest nieznany. Jednocześnie spełnione musi być kryterium dochodowe.

Reklama

Zasiłek rodzinny przysługuje bowiem, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 zł (764 zł w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym świadczenie jest niższe. Wynosi miesięcznie od 89 zł do 129 zł.

Wspomniany już dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowania dziecka przy pierwszym dziecku wynosi 185 zł (gdy dzieci jest więcej, nie może przekroczyć kwoty 370 zł).

Mama, która otrzymuje zasiłek rodzinny, ma prawo do jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka (niezależnie od tego, czy jest samotna, czy nie).

Musi jedynie potwierdzić, że pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży

Dodatek ten wynosi 1000 zł. Jeśli córka nie będzie miała prawa do zasiłku rodzinnego, ale dochód w jej rodzinie nie przekroczy 1922 zł na osobę, może starać się o jednorazową zapomogę, która również wyniesie 1000 zł.

Córka może także otrzymać dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (dostanie go każda pracująca mama z prawem do zasiłku rodzinnego, nie tylko samotna). Przysługuje generalnie nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy kalendarzowych i wynosi 400 zł miesięcznie.

Oczywiście każda pracująca mama w okresie urlopu macierzyńskiego otrzymuje zasiłek, który co do zasady wynosi tyle, ile jej wynagrodzenie. Jeśli córka nie ma prawa do urlopu, bo np. jest bezrobotna albo studiuje, może starać się o świadczenie rodzicielskie (tzw. kosiniakowe).

Wynosi ono 1000 zł miesięcznie i jest przyznawane do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Córka może ubiegać się również o świadczenie wychowawcze z programu 500 plus. Otrzyma je, jeśli dochód rodziny nie przekroczy 800 zł (1200 zł – gdyby dziecko było niepełnosprawne).

Nasz ekspert mecenas Janusz Górski, prawnik z wieloletnią praktyką, współpracuje z kilkoma kancelariami prawnymi.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jestem w drugim miesiącu ciąży i pracuję na podstawie umowy na czas określony (za trzy miesiące ulegnie ona rozwiązaniu). Czy w takim przypadku moja umowa zostanie przedłużona? Natalia z Chorzowa. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.