Reklama
  • Poniedziałek, 22 lutego 2016 (13:05)

    Świadczenia rodzicielskie 1000 zł na dziecko

Świadczenie będzie przydzielane bez względu na sytuację finansową rodziców.

Zdjęcie

/Arch.Wawa
/Arch.Wawa

Reklama

Rodzice, którzy nie mają prawa do zasiłków związanych z urodzeniem dziecka, mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Umożliwiają to nowe przepisy, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Jedynie osobom, które mają umowę o pracę albo same opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jest to możliwe przy umowach zlecenia albo prowadzeniu działalności gospodarczej) otrzymują co miesiąc zasiłek ma cierzyński a później rodzicielski.

Studenci, osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, rolnicy i osoby bezrobotne nie mogą liczyć na takie zasiłki. W ramach polityki prorodzinej wprowadzono dla tych osób świadczenie rodzicielskie. Wynosi ono 1000 zł (na rękę) i jest wypłacane przez: 52 tygodnie – gdy rodzi się jedno dziecko; 65 tygodni – w przypadku urodzenia bliźniaków; 67 – przy trojaczkach.

Świadczenie to przysługuje każdemu rodzicowi, który nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Otrzymają je również: opiekun faktyczny dziecka; rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej); osoba, która przysposobiła dziecko.

We wszystkich tych trzech przypadkach świadczenie jest wypłacane, gdy objęto opieką dziecko, które nie ukończyło 7 lat albo 10 lat – w przypadku dzieci, wobec których podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Co ważne pieniądze te można otrzymywać także wówczas, gdy dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2016 r. a rodzice nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Wówczas świadczenie będzie przysługiwać przez okres od 1 stycznia 2016 r. do dnia upływu 52 tygodni od dnia porodu (bądź odpowiednio dłużej, gdy urodziły się wieloraczki).

Oto przykład. Pani Anna pracuje na umowie o dzieło i jest to jej jedyne źródło utrzymania. 1 października 2015 r. urodziła bliźniaki. Ponieważ przy umowie o dzieło nie mogła zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, za okres od października 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. ZUS nie wypłacił jej żadnych pieniędzy w związku z narodzinami dzieci.

Natomiast od 1 stycznia 2016 r. pani Małgorzata nabyła prawo do świadczenia rodzicielskiego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. Wnioski o przyznanie świadczenia zazwyczaj należy składać w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Trzeba to zrobić w ciągu 3 miesięcy od porodu albo przysposobienia dziecka.

Jeśli nie dotrzymamy tego terminu, świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek – nie otrzymamy wyrównania za poprzednie miesiące.

Kiedy m.in. świadczenie nie przysługuje

Jeżeli jedno z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub rodzicielski.

Gdy dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej.

Jeżeli jedno z rodziców zaprzestało sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, np. w związku z podjęciem pracy.

Gdy rodzicom przysługuje zagraniczne świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego*.

Konsultacja: prawnik Adrianna Łuczak

Świat & Ludzie
Więcej na temat:rodzice | studenci | W.E. | Studenci | konsultacja | dziecko | Dziecko

Zobacz również

  • Jestem w drugim miesiącu ciąży i pracuję na podstawie umowy na czas określony (za trzy miesiące ulegnie ona rozwiązaniu). Czy w takim przypadku moja umowa zostanie przedłużona? Natalia z Chorzowa. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.