Reklama
  • Poniedziałek, 19 stycznia 2015 (08:00)

    Ulga na dziecko po rozwodzie

Mam małego synka Dominika. W tym roku rozwiedliśmy się z mężem. Jak w takiej sytuacji będę mogła odliczyć od podatku ulgę na dziecko w rozliczeniach z fiskusem z dochodów za 2014 rok? Joanna z Wałbrzycha

Ulga z tytułu wychowywania dziecka przysługuje obojgu rodzicom – o ile żadne z nich nie jest całkowicie pozbawione praw rodzicielskich. Nie ma przy tym znaczenia czy syn mieszka z panią, czy z byłym mężem i jakie wydatki w związku z jego wychowaniem każde z państwa ponosi.

Rodzice powinni ustalić między sobą, jak dzielą się tą ulgą – np. 60 proc. odlicza matka a 40 proc. ojciec. Te ustalenia muszą mieć odzwierciedlenie w zeznaniach podatkowych. Ulga z tytułu wychowania jednego dziecka wynosi 1112,04 zł.

Reklama

Patrząc na powyższy przykład pani może odliczyć od podatku 667,22 zł (60 proc. ulgi) a ojciec Dominika 444,81 zł (czyli 40 proc. ulgi).

Co dzieje się, jeżeli rodzice nie dojdą do porozumienia? Ulgę – po połowie – podzieli za nich urząd skarbowy.

W takiej sytuacji jedno z rodziców, które wykorzystało ją w całości będzie musiało złożyć korektę zeznania podatkowego i zwrócić część wypłaconych przez fiskusa pieniędzy. Potwierdza to niedawny wyrok – z 4 listopada 2014 r. – Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 2528/12).

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jestem w drugim miesiącu ciąży i pracuję na podstawie umowy na czas określony (za trzy miesiące ulegnie ona rozwiązaniu). Czy w takim przypadku moja umowa zostanie przedłużona? Natalia z Chorzowa. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.