Reklama
  • Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (11:00)

    Urlop macierzyński a praca

Jestem zatrudniona na pełnym etacie u jednego pracodawcy. Dorabiam też na umowę o dzieło u innego, wykonując prace chałupnicze. Spodziewam się dziecka i planuję po jego urodzeniu, w czasie urlopu macierzyńskiego, nadal pracować chałupniczo na umowę o dzieło. Czy to prawda, że jeśli mój pracodawca dowie się o tym, mogę stracić zasiłek macierzyński? Żaklina z Opola

Nie ma przepisów, które zabraniałyby kobiecie korzystającej z urlopu macierzyńskiego wykonywania pracy. Może świadczyć ją również na rzecz swojego pracodawcy, na umowę zlecenie lub o dzieło.

Reklama

Podjęcie dodatkowych zajęć i uzyskiwanie z tego tytułu dochodów nie oznacza, że zasiłek zostanie odebrany albo ulegnie zmniejszeniu. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.

Urlop macierzyński powinien polegać na nieświadczeniu pracy, tak, aby odpocząć po porodzie i sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Należy wykorzystać go w wymiarze co najmniej 14 tygodni i nie można się go zrzec.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego powinna więc mieć charakter incydentalny i niewielki wymiar. Forma pracy nie może też wyłączyć możliwości osobistej opieki nad dzieckiem.

Świat Seriali

Zobacz również

  • Jeżeli karmisz dziecko piersią, to na pełnym etacie masz prawo do dwóch przerw po 30 min. Gdy pracujesz 4-6 godz. dziennie – przerwa jest jedna, jeśli zaś krócej – nie przysługuje. Możesz je... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.