Reklama
  • Czwartek, 13 listopada 2014 (13:05)

    Urlop tacierzyński, a ochrona przed zwolnieniem z pracy

Czy to prawda, że zarówno urlop tacierzyński, jak i ojcowski chronią świeżo upieczonego tatę przed utratą etatu?

Reklama

Tak, ponieważ tata przebywający na urlopie tacierzyńskim podlega takiej samej ochronie jak mama korzystająca z urlopu macierzyńskiego.

Oznacza to, że zgodnie z art. 177 kodeksu pracy ojciec, który bierze urlop, by zająć się dzieckiem, podlega szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy. Pracodawca nie może mu co do zasady ani wypowiedzieć umowy ani rozwiązać z nim umowy o pracę.

Po zakończeniu urlopu tacierzyńskiego ojciec ma zagwarantowaną możliwość powrotu do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko. Jeśli nie jest to możliwe, powinien otrzymać stanowisko równorzędne z tym, jakie zajmował przed rozpoczęciem urlopu lub też na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.

Ma też zagwarantowane wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Analogiczny zakres szczególnej ochrony stosunku pracy dotyczy również pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego.

Podobnie jak urlop tacierzyński, przysługuje on jedynie ojcu mającemu umowę o pracę. Po zakończeniu tego urlopu tata ma prawo wrócić do firmy na warunkach, które zostały wcześniej określone w jego umowie o pracę – czyli powraca na to samo stanowisko oraz otrzymuje takie wynagrodzenie, jakie przysługiwało mu do tej pory.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.