Reklama
  • Środa, 5 listopada 2014 (11:05)

    Urlop wychowawczy przy upadłości firmy

Jestem mamą 1,5-rocznej dziewczynki. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego udałam się do firmy, aby złożyć wniosek o urlop wychowawczy. W tym samym dniu mój pracodawca ogłosił upadłość i wręczył wszystkim pracownikom (w tym mnie) wypowiedzenia (z 3 miesięcznym terminem). To oznacza, że mój urlop wychowawczy będzie trwał tylko 3 miesiące? A co będzie później z ubezpieczeniem zdrowotnym? - chce wiedzieć Agnieszka z Kłodzka.

Zasadniczo pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.

Reklama

Od tej zasady przepisy przewidują dwa wyjątki: jest to dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy pracownik może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym. W pani przypadku, gdy upłynie okres wypowiedzenia (czyli 3 miesiące), umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu a wraz z nią zakończy się również urlop wychowawczy.

Należałoby się wówczas zarejestrować w urzędzie pracy – w zależności od spełnionych warunków być może otrzyma pani zasiłek dla bezrobotnych. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne (niezależnie czy z prawem do zasiłku, czy bez) mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne.

Oczywiście, może pani poszukać nowego zatrudnienia i gdyby udało się podjąć nową pracę u innego pracodawcy nadal będzie miała pani prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze, który jeszcze pozostał.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:urlop | Agnieszka | upadłości | firmy | upadłość

Zobacz również

  • Jeżeli karmisz dziecko piersią, to na pełnym etacie masz prawo do dwóch przerw po 30 min. Gdy pracujesz 4-6 godz. dziennie – przerwa jest jedna, jeśli zaś krócej – nie przysługuje. Możesz je... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.