Reklama
  • Wtorek, 26 stycznia 2016 (14:00)

    Zmiany w urlopach rodzicielskich

Nowe zasady dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich obowiązują od 2 I 2016 roku. Dzięki nim rodzicom będzie łatwiej łączyć pracę z opieką nad dziećmi. Ale to nie koniec korzystnych zmian. Od nowego roku rodzice, którzy nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, otrzymywać będą co miesiąc 1000 zł z tytułu opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.

Zasady przyznawania urlopów związanych z narodzinami dziecka będą bardziej przejrzyste

Rodzice nadal będą korzystać z urlopu macierzyńskiego (podstawowego) w takim samym wymiarze jak dotychczas, czyli – po urodzeniu jednego dziecka – 20 tygodni (w tym 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki). Dodatkowy urlop macierzyński zostanie połączony z urlopem rodzicielskim.

Reklama

Nowy urlop rodzicielski będzie trwać 32 tygodnie (gdy urodzi się jedno dziecko). Rodzice zyskają możliwość podzielenia go na maksymalnie cztery części – np. przez 10 tygodni na urlopie rodzicielskim będzie mama, przez 10 tygodni ojciec, a potem znów mama.

Co ważne, z 16 tygodni tego urlopu (maksymalnie) można będzie skorzystać – w dowolnym czasie – do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Opieką nad dzieckiem będą mogli się dzielić oboje rodzice. Nawet gdy jedno z nich nie jest pracownikiem, ale ma inny tytuł ubezpieczenia: np. mama prowadzi firmę, a tata ma umowę o pracę. Wcześniej nie było takiej możliwości.

Nowością jest też wydłużenie okresu, w którym można skorzystać z urlopu ojcowskiego (trwa on 2 tygodnie i może być dzielony na 2 części). Będzie to możliwe do ukończenia przez dziecko 2 lat.

Od przyszłego roku finansowe wsparcie – tzw. świadczenie rodzicielskie – będą otrzymywać rodzice, którzy nie dostają zasiłków macierzyńskich i rodzicielskich, czyli m.in.pracujący na podstawie umowy o dzieło, studenci, bezrobotni i rolnicy. Świadczenie – 1000 zł na rękę – będzie wypłacane co miesiąc przez rok od urodzenia dziecka. Przy wieloraczkach – przez 71 tygodni.

Dla kogo świadczenia pieniężne?

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Będą je otrzymywać także niemający prawa do zasiłku macierzyńskiego rodzice dzieci urodzonych przed 1 I 2016 r. Świadczenie będzie im przysługiwało od 1 I 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego należy składać w gminie. Prawo do tego świadczenia będzie ustalone od miesiąca urodzenia. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzin. W przypadku złożenia go po terminie, ale nie później niż w okresie  52 tygodni, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Dobry Tydzień
Więcej na temat:zmiany | rodzice | zasady | wniosek | Noe | urlop rodzicielski | urlop

Zobacz również

  • Synowa jest na urlopie rodzicielskim, ale zamierza wrócić do pracy na pół etatu. Czy to prawda, że może pracować, nie rezygnując z urlopu? – pyta Ewa z Tomaszowa Lubelskiego. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.