Lęk jest jednym z uczuć, które stale nam towarzyszą. Jest zakorzeniony w naszym DNA i niesamowicie potrzebny – strach ma swoje źródła w instynkcie przetrwania, od wieków umożliwiał człowiekowi przeżycie w niebezpiecznym środowisku. To on mobilizuje ciało do działania poprzez „podkręcenie” jego funkcji. Jednak lęk pojawiający się w sposób napadowy, bez ewidentnej przyczyny, paraliżujący i wprawiający nas w rozpaczliwy wręcz stan, może oznaczać poważny problem. Lęki napadowe są bowiem zjawiskiem patologicznym o podłożu psychologicznym.
Objawy napadów lęku
Napady pojawiają się bez konkretnej przyczyny, dlatego przewidzenie ich jest właściwie niemożliwe. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą zatem odczuwać wyjątkowy lęk przed samym napadem, co powoduje swojego rodzaju zamknięte koło, prowadzące do nadmiernych sytuacji stresowych, problemów psychicznych (depresji lękowej) i odizolowania od społeczeństwa. Dlatego nie można bagatelizować napadów, lecz szukać pomocy u specjalisty.
Objawy są dość charakterystyczne, dlatego trudno pomylić je z innymi przypadłościami. Diagnozuje się je na podstawie:
- bóli w klatce piersiowej
- duszności
- zawrotów głowy
- nadmiernej potliwości
- palpitacji serca
- drżenia rąk
Przede wszystkim istotne jest jednak, by napad nie był wywołany sytuacją stresową, na przykład aktualnymi problemami w pracy czy w domu.
Jak leczyć napady lęku?
Problem ten spowodowany jest często nieodpowiednim trybem życia, ciągłym pośpiechem i nadmiernym skupieniem na pracy. Do tego dochodzą także problemy psychologiczne, a także przebyte choroby, na przykład cukrzyca czy choroby serca. Dlatego w leczeniu napadów lęku tak istotna jest zmiana trybu życia, a także uprawianie sportu. Aktywność fizyczna wpływa bowiem pozytywnie zarówno na umysł, jak i na ciało. Pomagają także techniki relaksacyjne, takie jak aromaterapia czy ćwiczenia oddechowe. Jednak to doraźne sposoby, które nie zawsze muszą nam pomóc. Gdy zauważamy, że napady pogłębiają się, a my tracimy wszelką nadzieję, należy zwrócić się do specjalisty, który rozpocznie terapię. Możemy także szukać pomocy psychologa online, gdyż wielu psychiatrów i psychologów właśnie w ten sposób diagnozuje przypadłości i ustala terapię. To bardzo wygodna metoda, zwłaszcza dla osób, których problem jest już tak zaawansowany, że mają one trudności z kontaktem międzyludzkim. Pamiętajmy jednak, że napady lęku można wyleczyć, jeśli znajdziemy odpowiednią pomoc.