Z czym musi zmierzyć się architekt wnętrz, aby zaprojektować wnętrze ergonomiczne, ładne i modne? Jak wyglądają kolejne etapy powstawania aranżacji? Kiedy najlepiej zdecydować o stylu wnętrza?

Określenie potrzeb domowników

Nie może być mowy o projektowaniu aranżacji, bez określenia przez domowników wszelkich najważniejszych wytycznych, preferencji i marzeń. Dopiero na ich podstawie można kreślić pierwsze pomysły, wprowadzać zmiany, a nawet robić pierwsze komputerowe wizualizacje. Wnętrze musi być zaprojektowane tak, aby uwzględniało wszystkie niezbędne funkcje, w tym przestrzeń wypoczynkową, rekreacyjną oraz służącą do przygotowywania i jedzenia posiłków. Wybranie na tym etapie stylu aranżacji może pomóc w określeniu rozstawu pomieszczeń, oraz łączenia lub dzielenia ich wedle określonych funkcji. Być może będzie konieczne wyburzenie ściany, aby mieszkanie było bardziej ergonomiczne, lub podział wnętrza na mniejsze pomieszczenia.

Określenie stylu aranżacji

Czym szybciej klient wybierze styl aranżacji, tym lepiej – wiele stylów architektonicznych określa nie tylko barwy i dekoracje, ale także układ pomieszczeń czy ich wielkość. Zaprojektowanie idealnej przestrzeni to długa droga, w trakcie jej pokonywania mogą pojawić się wątpliwości i zmiany – najczęściej korzystne, bo sugerowane przez architekta. W aranżacji dużą rolę gra oświetlenie, które również powinno być uwzględnione we wczesnym powstawaniu projektu, aby jego wykonanie nie nastręczało późniejszych problemów podczas realizacji projektu. 

Podłogi, kolory ścian

Wygląd podług oraz kolory ścian są z reguły określane przez styl wnętrza, choć zawsze pozostawiają ostateczny wybór właścicielom domu lub mieszkania. Współczesna moda stawia na pierwszym miejscu kolory ziemi, inspirowane występującymi w naturze barwami. Stonowana kolorystyka, czyli: biel, szarości, brązy, dają solidną podstawę pod dalsze urządzanie wnętrza. Na ich tle mogą pojawić się mocniejsze akcenty barwne lub naturalne dekoracje, przeważnie wykonane ręcznie. Drewniana podłoga oraz naścienne lamele to obecnie najczęściej wybierane elementy takiego naturalnego wystroju.

Meble i tekstylia

Kolor ścian oraz podług powinien współgrać z barwą mebli oraz tekstyliów, czyli zasłon, rolet, poduszek itd. Wygląd mebli dopasowany do stylu danej aranżacji to połowa sukcesu, drugim ważnym aspektem jest oczywiście wygoda. Te dwie kwestie liczą się przede wszystkim w salonie oraz sypialni, miejscach służących wypoczynkowi i relaksowi. Właściwe, ergonomiczne ułożenie mebli zależy w głównej mierze od projektanta, najlepiej polegać na jego doświadczeniu. Z kolei w kuchni liczy się przede wszystkim funkcjonalność, choć większość projektów uwzględnia także estetyczne zabudowy, które ujednolicają stylistycznie połączenie kuchni z salonem i jadalnią.

Dekoracje

Najprzyjemniejszym etapem urządzania wnętrza wydaje się być wybieranie dekoracji. Łatwo jest jednak przesadzić z ich ilością, a niewłaściwie dobrane dodatki mogą nastręczać problemów estetycznych. Z wyborem dekoracji najlepiej zaczekać na architekta wnętrz, który dobrze zdaje sobie sprawę z tego, co pasuje do danego stylu czy koloru.
Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/