Rozwód to niewątpliwie stresujący proces dla obu jego stron. Podział opieki rodzicielskiej, sprawy związane z majątkiem czy ustanowienie wysokości alimentów – to wszystko wiąże się ze zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji i przedstawieniem jej w sądzie. Ogarnięcie tego może być dużo łatwiejsze z pomocą doświadczonej osoby, jaką jest prawnik rozwodowy.
Pierwsze spotkanie z prawnikiem rozwodowym
Przed pierwszym spotkaniem warto na spokojnie usiąść i przypomnieć sobie kilka istotnych kwestii, takich jak: data ślubu, data urodzenia dzieci oraz okres, od którego faktycznie nie mieszkamy ze swoim współmałżonkiem. Tego typu informacje, wbrew pozorom mogą mieć spore znaczenie podczas procesu.
Na pierwszym spotkaniu prawnik rozwodowy po wysłuchaniu historii naszego małżeństwa oraz problemów i konfliktów, jakie w nim zaszły, ustali z nami cel postępowania. Dotyczy to głównie takich kwestii jak orzekanie o winie bądź jego brak, ubieganie się o alimenty czy podział mieszkania. Jeśli zdecydujemy się w tym momencie na udowodnienie zdrady współmałżonka, prawnik poinformuje nas, jakie dowody powinniśmy zacząć gromadzić. Na pierwsze spotkanie możemy zabrać również kilka dokumentów, które będą przydatne:
- akt małżeństwa,
- akty urodzenia dzieci,
- faktury oraz rachunki związane z utrzymaniem siebie i dzieci.
Współpraca z prawnikiem podczas procesu
Pomoc prawnika podczas procesu rozwodowego polega przede wszystkim na pomocy w wypełnianiu i gromadzeniu dokumentów oraz reprezentowaniu nas w sądzie. Wiąże się to z tym, że nasza obecność na sali sądowej może się skończyć już na pierwszej rozprawie. Dlaczego? Jeśli nasz prawnik rozwodowy będzie miał nasze pełnomocnictwo, to właśnie on będzie reprezentował nasze interesy podczas kolejnych rozpraw. Obecność na jednej rozprawie wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia osobistego przesłuchania, zatem jest obowiązkowa.
Kiedy już zapadnie wyrok, prawnik sprawnie oceni, czy orzeczenie sądu jest słuszne oraz, czy warto się od niego odwołać. Wiąże się to dla nas z oszczędnością czasu i pieniędzy, gdyż w przypadku wniesienia bezskutecznej apelacji ponosimy koszty procesu w II instancji. Ponadto prawnik rozwodowy podpowie nam, gdzie złożyć odpowiednie dokumenty jeśli wyrażamy chęć powrotu do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa.