Kredytobiorca, który płaci raty we frankach, ma prawo do zmiany treści niekorzystnej dla niego umowy z bankiem. Jeżeli nie wie, jak to zrobić, wsparcie zapewnią mu eksperci z kancelarii frankowej.

Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych oraz Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny – już w 2015 roku wspominano, że te podmioty będą w stanie pomóc osobom, które kilka lat wcześniej zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, spłacają zobowiązania zgodnie z harmonogramem, lecz końca spłaty rat nie widać. Szumne zapowiedzi wsparcia na niewiele wtedy się zdały.

Wyrok Trybunału korzystny dla kredytobiorców

Niektóre źródła wskazują, że w Polsce tylko w 2007 i 2008 roku kredyty właśnie w CHF zaciągnęło około 700 tysięcy osób. Miały być to wyjątkowo korzystne oferty dla klientów, ale szybko okazało się, że większość kredytobiorców z trudem regulowała raty. W październiku 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wreszcie długo oczekiwany przez dziesiątki polskich frankowiczów wyrok, dotyczący tzw. sprawy frankowej. Zgodnie z nim, z umowy kredytowej usuwane są niedozwolone klauzule walutowe, praktykowane przez banki.

Banki samoczynnie nie zmieniają jednak warunków umów zawartych w CHF. Po ogłoszeniu wyroku frankowicze niemal masowo zaczęli więc interweniować w swoich sprawach w bankach. Do niezależnych rządowych instytucji finansowych również się zwracają. Jak wskazuje Rzecznik Finansowy, tylko w pierwszym półroczu 2020 roku Polacy złożyli o 100 procent więcej wniosków z prośbą o interwencję w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Kompleksowa pomoc skierowana do frankowiczów

Nie każdy kredytobiorca orientuje się w przepisach i wie, w jaki sposób negocjować z bankiem. Kredytobiorcy, posiadający trudne do spłaty kredyty we frankach, mogą liczyć na wsparcie kancelarii frankowej, które można uruchomić przez stronę www.stop-frank.pl. To pomoc stacjonarna oraz online. Jej przedstawiciele dokonują indywidualnej analizy umowy każdego klienta. Na tej podstawie eksperci określają, jakie zainteresowany ma szanse na zmianę zapisów umowy frankowej (tzw. odfrankowienie kredytu). Są ponadto w stanie oszacować wysokość kwoty, jaka należy się frankowiczowi po zmianie tychże zapisów na korzystne dla niego.

Specjaliści z kancelarii frankowej nie dają się zwodzić bankowi. To, że gdy klient – działając jeszcze w pojedynkę – otrzymał od banku decyzję odmowną, dotyczącą zmiany warunków umowy kredytowej, nie oznacza, że znajduje się on na straconej pozycji. Dzięki ekspertom z kancelarii może bowiem liczyć na skuteczne załatwienie sprawy, a zatem na zwrot nadpłaconych rat.