Rożek niemowlęcy to jeden z elementów wyprawki dla noworodka. Rożki doskonale sprawdzają się przede wszystkim w pierwszych miesiącach życia. Wykorzystać je można podczas karmienia malucha czy usypiania. Jakie rodzaje rożków dla dzieci można wyróżnić? Czym się kierować w czasie  ich zakupu?

Rożki usztywniane i miękkie

Rożki podzielić można na kilka kategorii. Pierwsza dotyczy rożków usztywnianych i miękkich. Rożki pierwszego typu posiadają z tyłu specjalną kieszonkę wypełnioną wkładką kokosową lub wkładem z pianki. Dzięki temu dziecko jest bezpieczne podczas przenoszenia. To rozwiązanie sprawdza się, gdy dziecko jest małe, a rodzice boją się nosić je bez odpowiedniej asekuracji. Dodatkowo wkład umożliwia prawidłowe trzymanie noworodka. Wkład kokosowy nie może być jednak zbyt sztywny. Wówczas bowiem otulenie malucha może okazać się niemożliwe. Rożki miękkie wkładu żadnego nie posiadają i są na ogół nieco tańsze niż modele usztywniane.

Jaki rodzaj zapinania wybrać?

Do wyboru są rożki zawiązywane na kokardkę oraz zapinane na rzepy lub zatrzaski. Rodzice często nie wiedzą, które rozwiązanie jest najbardziej praktyczne. Rożki zapinane na rzep sprawiają, że dziecko można szybko odwinąć i zawinąć, jednocześnie wybierając regulację. Zapinanie na zatrzaski zajmuje nieco więcej czasu. Z kolei rożki zawiązywane są najbardziej czasochłonne. Przy małym dziecku, które musi być często przebierane i przewijane, okazują się często mało wygodne i funkcjonalne.

Rozmiar i grubość rożka dla dziecka

Co ciekawe, rożki dla dziecka produkowane są na ogół w dwóch rozmiarach – 75×75 i 100×100 cm. Zawsze można też zdecydować się na rożek szyty na zamówienie o mniej standardowych wymiarach. Mniejsze rożki cieszą się największą popularnością. Dodatkowo wykorzystać je można jako kołderkę do wózka. Grubość z kolei należy dopasować do pory roku. Cieńsze modele przeznaczone są na wiosnę i lato. Używa się ich także  w domu. Rożki grubsze dedykowane są na zimę i chłodną jesień. Nie należy używać ich w domu, aby nie przegrzać malucha.