Yerba Mate, czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego może przynieść wiele korzyści. Parzenie i picie yerby traktowane jest jako swoisty rytuał, o którym powiedziano i napisano już bardzo wiele. Zgodnie ze starą tradycją Yerba Mate pijało się w kręgu, wzajemnie się częstując i razem spędzając czas. Z pewnością jest to sposób warty kultywowania i dzisiaj. Warto jednak zatrzymać się chwilę nad kilkoma aspektami spożywania tego napoju, które mogą wpływać na oddziaływanie naparu na nasz organizm.

Kiedy pić Yerba Mate?

Yerba Mate można spożywać o każdej porze. Warto jednak obserwować jak reaguje nasz organizm, szczególnie w przypadku picia naparu na czczo. Niektóre osoby mogą odczuwać wówczas lekkie problemy żołądkowe. Korzystniejsze jest picie yerby po posiłku. Spożycie herbatki około pół godziny po jedzeniu wspomaga proces odchudzania, szczególnie jeśli zjadło się coś o dużej zawartości tłuszczu. Ze względu na zawartość kofeiny, osoby wrażliwe na jej działanie nie powinny pić Yerba Mate przed położeniem się do łóżka, bo może im to utrudnić zaśnięcie.

Jak często pić Yerba Mate?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest ogromnie popularny w Ameryce Południowej. Ludzie popijają tam yerbę każdego dnia, nieraz w szokujących ilościach. Zawsze trzeba jednak mieć umiar. Nie ma przeciwwskazań, by pić napar codziennie. Można go wielokrotnie zaparzać, nawet kilka-kilkanaście razy. Pijąc Yerba Mate warto pamiętać, że zawiera ona kofeinę. Chociaż nie ma jasnych zasad co do częstości spożywania naparu, lepiej zachować zdrowy rozsądek. Również w tej kwestii ważne jest obserwowanie, jak działa na nas Yerba, często bowiem jest to kwestią indywidualną.

Yerba Mate na zimno czy na ciepło?

Istotną sprawą jest temperatura przygotowanego naparu. Yarba Mate można parzyć tak jak zwykliśmy w Polsce parzyć zwykłą herbatę, czyli gorącą wodą. Uzyskamy wówczas mocniejszy napar, który będzie działał pobudzająco. Susz można zalać również zimną wodą, co jest tradycyjną metodą w Ameryce Południowej. Napój wówczas znacznie orzeźwia, zawiera jednak mniej kofeiny. Warto samodzielnie wypróbować wszystkie sposoby picia Yerby i wybrać to co najbardziej nam odpowiada. Dobrą yerbę można kupić przez internet. Wystarczy tylko znaleźć sklep z Yerba Mate.