Kiedy znajdziesz się w momencie, gdzie konieczna będzie pomoc prawna, nie zawsze wiesz do jakiego podmiotu się o nią zwrócić. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, kiedy pomoc jest potrzebna bardzo szybko, a dana osoba nie ma w tej chwili środków na opłatę usług prawnych. Sytuacja jest najbardziej drastyczna, gdy przypadki takie spotykają rodziny- w takich sytuacjach konsekwencje mogą być tragiczne. Na szczęście w Polsce oprócz standardowej oferty usług prawnych poszczególne osoby mogą liczyć na darmową pomoc prawną. W tym przypadku jednak konieczne jest wypełnienie oświadczenia, że nie jest się w stanie pokryć kosztów związanych z wynajęciem prawnika.

Bezpłatna pomoc prawna

Bezpłatna pomoc prawna organizowana jest przez różne podmioty. W internecie bez problemu można znaleźć listę punktów, gdzie taka pomoc można otrzymać. Najczęściej będą to organizacje społeczne, których zasoby pozwalają na zorganizowanie takich usług bezpłatnie. Warto poszukać także punktów pomocy prawnej dla rodzin przy parafiach- czasami można znaleźć tam naprawdę fachową pomoc. Oczywiście nie można zapominać też o pomocy, którą organizują podmioty publiczne. W tej kategorii warto wskazać na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka czy Rzecznika Praw Konsumenta.

Pomoc prawna organizowana jest także w ramach Wydziałów Prawa. Studenci zrzeszeni w Studenckich Poradniach Prawnych udzielają pomocy w ramach gałęzi prawa najbardziej ich interesujących. Klienci jednak niemuszną obawiać się, że udzielana pomoc będzie nieprofesjonalna- każda porada weryfikowana jest przez pracownika naukowego uczelni, który specjalizuje się w danej dziedzinie.

Płatna pomoc prawna

Pomoc prawna dla rodzin oczywiście może być organizowana przez adwokatów i radców prawnych. To oni zajmują się takimi sprawami na co dzień. Jeżeli potrzebne są kompleksowe usługi, najlepiej odwiedzić ich kancelarie. Z pewnością przejęty sprawą prawnik wymyśli dogodny sposób rozliczeń, który będzie na rękę klientowi i który pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu.

W przygotowaniu artykuły pomogła K&S Kancelaria Radców Prawnych Kardasz Staszak Sp.p. z Gdańska – http://www.krp-ks.pl/.