Projekty domów od kilku dekad stają się wyjątkowo nowatorskie. Coraz rzadziej buduje się domy oparte o tradycyjny plan, gdzie budynek wygląda jak prostokąt lub kwadrat, a wszystkie pomieszczenia są rozmieszczone w odniesieniu do centralnie zlokalizowanego korytarza. Teraz każda rodzina chce mieszkać w zjawiskowym miejscu.

Wykonawcy

Kto wykonuje projekty domów, które później stają się rzeczywistymi nieruchomościami? Na indywidualne zamówienie szkic nowego budynku może przygotować niezależny architekt pracujący samodzielnie. Korzystanie z prywatnego architekta to jedna z droższych opcji. Nieco tańsze są profesjonalne biura projektowe, które zazwyczaj pozwalają skorzystać z gotowych planów. Niestety na rynku biur z powodu konkurencji panuje drastyczne rozdrobnienie, dlatego każda firma posiada dosyć ograniczony zasób gotowych koncepcji.

Nowym medium pośredniczącym w handlu projektami są portale internetowe, które jednocześnie stanowią aktualnie najszybciej rozwijającą się grupę oferentów. Ich rozwój podyktowany jest bezkonkurencyjnymi cenami i gigantyczną liczbą dostępnych projektów.

Portale online

Różnica pomiędzy najtańszymi, a najdroższymi planami domów to często kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niejednokrotnie nie przekłada się to wcale na różnicę w jakości. Dlatego w większości przypadków tanie projekty domów publikowane w portalach online będą optymalnym wyborem dla inwestora. W stosunku do ofert architektów i biur poza niską ceną, mają one kilka dalszych, niebagatelnych zalet.

Portale online gromadzą setki lub nawet tysiące projektów domów w jednej lokalizacji i udostępniają je w formie elektronicznej. Żadne inne źródło nie gwarantuje podobnej różnorodności. Co lepsze, proces wyszukiwania projektów został uproszczony do maksimum. Użytkownik portalu ma możliwość zawężania prezentowanych ofert na podstawie takich parametrów jak powierzchnia domu, rodzaj dachu, liczba pokoi lub ilość miejsc garażowych. Prawie zawsze do projektu załączone są efektowne grafiki prezentujące dany budynek. Zakup gotowego dokumentu przez portal internetowy skraca również czas potrzebny do rozpoczęcia budowy, gdyż kompetentny plan architektoniczny otrzymujecie od razu po uiszczeniu opłaty.

Jeśli interesują was wyłącznie tanie projekty, a chcecie mieć jak największy wybór, wtedy specjalistyczne portale internetowe będą bez wątpienia strzałem w dziesiątkę.