Tlenoterapia to nowoczesny sposób leczenia osób chorujących ma niewydolność oddechową spowodowaną przewlekłymi chorobami płuc, najczęściej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która może powstać np. w skutek palenia papierosów. W naszym kraju na PoCHp choruje około 2 miliony osób. Kiedyś tlenoterapia była wyłącznie możliwa w warunkach szpitalnych, ale od kilku lat nastąpił rozwój tak zwanej tlenoterapii domowej.

Co to jest tlenoterapia?

To leczenie polegające na dostarczeniu naszemu organizmowi dodatkowych porcji tlenu, który jest gazem niezbędnym do naszego prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie komórki naszego organizmu wymagają by tlen był do nich stale dostarczany, a niektóre z nich są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie np. neutrony.  Przerwanie dostarczania tlenu do mózgu nawet na 5 minut może prowadzić do nieodwracalnych zmian mózgu, a nawet do śmierci.

Tlenoterapię wykorzystuje się także w leczeniu stawów i chorób, które były wystawione na niedotlenienie. W leczeniu schorzeń które charakteryzują się niedoborem tlenu często stosuje się już wspomnianą tlenoterapię domową. Tlen, który wytwarza koncentrator tlenu podaje się poprzez specjalny cewnik nosowy, wąsy tlenowe lub maskę twarzową.
Schorzenia przy których tlenoterapia jest zalecana dzielą się na dwie grupy: ostre i przewlekłe.

Do wskazań ostrych należą:
– choroba dekompresyjna
– zatory gazowe
– zatrucie tlenkiem węgla
– martwicze infekcje tkanek miękkich
– niedokrwienie tkanek miękkich
– urazy mięśniowo –szkieletowe
– uraz wielonarządowy
– następstwa urazów zmiażdżeniowych
– oparzenia termiczne
-nagła głuchota idiopatyczna
-głuchota występująca przy urazach akustycznych

Do wskazań przewlekłych zaliczamy zaś:
– rany, które trudno się goją
– popromienne uszkodzenia tkanek
– popromienne uszkodzenia narządów
– owrzodzenie odleżyn
– zapalenie lub martwica kości
– przeszczepy skóry, które są zagrożone martwicą
– zakażenia ran pourazowych
– zapalenie śródpiersia pooperacyjnego lub mostka
– różne ropnie
– zespół stopy cukrzycowej
– zakażenie lub martwica po amputacji
– zapalenia skóry i tkanki podskórnej

Warto zaznaczyć, że nie jest wskazane korzystanie z niej w przypadku:
– ciąży
– zakażenia górnych dróg oddechowych
– padaczki
– rozedmy płuc
– astmy
– krwotoków lub obrzęku płuc
– zaćmy lub wytrzeszczu
– posiadania rozrusznika serca
– stanów podgorączkowych
– zapalenia zatok nosa

Jak wygląda tlenoterapia w warunkach domowych?

Kwalifikacja do tlenoterapii odbywa się przeważnie na oddziale pulmonologii, gdzie wykonywane są badania wstępne, a następnie pacjent który otrzyma skierowanie wystawione przez lekarza musi udać się do ośrodka domowego leczenia tlenem, gdzie jest dokonywana ostateczna kwalifikacja i stamtąd wypożycza się sprzęt odpowiedni do leczenia tlenoterapią. Takie leczenie polega na tym, że pacjent sam korzysta z koncentratora w domu. Raz na kwartał pielęgniarka z ośrodka odbywa wizytę domową by ocenić jego stan. Pacjent leczący się w domu musi także koniecznie udawać się na regularne badania i wizyty w odpowiedniej poradni prowadzącej leczenia tlenem. Na temat tlenoterapii szerzej przeczytać można na stronach typu https://24medyczny.pl/.